Zs je trio izjemnih glasbenikov, ki po mnenju mnogih sodi med najbolj vznemirljive akterje aktualne scene v New Yorku. Tokrat se na slovenske odre vračajo v družbi eksperimentalnega tria Samo Gromofon (Samo Kutin, Tomaž Grom, Andrej Fon). Zasedba Zs je nastala leta 2000 in od tedaj obstajala kot trio, sekstet in kvartet, nazadnje pa se
Zs je trio izjemnih glasbenikov, ki po mnenju mnogih sodi med najbolj vznemirljive akterje aktualne scene v New Yorku. Tokrat se na slovenske odre vračajo v družbi eksperimentalnega tria Samo Gromofon (Samo Kutin, Tomaž Grom, Andrej Fon).
Zasedba Zs je nastala leta 2000 in od tedaj obstajala kot trio, sekstet in kvartet, nazadnje pa se je ustalila v obliki tria, ki ga sestavljajo Sam Hillmer (tenor saksofon), Patrick Higgins (kitara/elektronika) in Greg Fox (bobni). Njihovo glasbo so med drugim kategorizirali kot no-wave, brutal-prog, in post-minimalist, vendar jih predvsem zanima ustvarjanje glasbe, ki spodbija tako fizične kot psihične omejitve izvajalca in poslušalca. Z izkoriščanjem razširjenih tehnik igranja, edinstvene sinteze instrumentov in skorajda telepatske komunikacije si člani zasedbe Zs prizadevajo ustvarjati dela, ki obdajo poslušalca in se sčasoma zvočno razvijejo, pri tem pa obujajo neizgovorjeno pretekle, sedanje ter prihodnje obrede in rituale. Nastopali so v številnih loftih, galerijah, rock klubih in koncertnih dvoranah v ZDA, Evropi in na Japonskem, med drugim z zasedbami The Locust, Gang Gang Dance, Animal Collective, Battles, The Dirty Projectors, Orthrelm, Octis, The Flying Luttenbachers, Behold … The Arctopus, Yellow Swans, Get Hustle, pa z Danom Deaconom, Aa, Marnie Stern, Petrom Brotzmanom in Hanom Bennickom, Joejem Manerijem, Christianom Wolffom, Louisom Andriessenom in Petrom Kotikom. Njihovi posnetki so izšli pri založbah the Social Registry, Northern-Spy, 31G, Tzadik, Troubleman Unlimited, Planaria, Gilgongo, Sockets, Ricecontrol, in Zum.
Samo Gromofon
Andrej Fon – pihala, viktor, gajda, električna kitara, efekti Samo Kutin – hurdy-gurdy, razna zvočila Tomaž Grom – kontrabas, elektronika.
Glasbeniki muzicirajo na razgibanih stičiščih barvite neidiomatske improvizacije, v kateri pa po neznanem ključu, občasno posežejo po sledeh svojih raznolikih glasbenih zgodovin in kakem razpoznavnem vzorcu ali dveh, ki jih na izrazito nebanalen način vpletejo v svoj suveren in pozoren flow. (Marko Karlovčec)