Gosti: Marko Kovačič, Katja Paternoster, Katerina Mirović Ukvarjanje umetnikov s svetlobo kot medijem umetniškega izraza je prisotno skozi celotno zgodovino umetnosti (v ikonologiji se svetloba deli na lux in lumen). Uporaba svetlobe v vitrajih, gotski arhitekturi, uporaba leč kot metode prenosa risbe na platno, postavitev kipov v svetlobne niše v baroku pa se je v
Gosti: Marko Kovačič, Katja Paternoster, Katerina Mirović
Ukvarjanje umetnikov s svetlobo kot medijem umetniškega izraza je prisotno skozi celotno zgodovino umetnosti (v ikonologiji se svetloba deli na lux in lumen). Uporaba svetlobe v vitrajih, gotski arhitekturi, uporaba leč kot metode prenosa risbe na platno, postavitev kipov v svetlobne niše v baroku pa se je v sodobnosti spremenila v objekt in medij z uporabo električnih izvorov svetlobe (Laslo Moholi Nagy), začetki videa in novomedijske umetnosti (Naum June Paik), land artom (Walter de Maria, James Turrell) itd. Velik porast svetlobne umetnosti se je začel v devetdesetih letih in se danes pojavlja tako v galerijah sodobne umetnostii (Olaf Nicolai, Jenny Holzer), kot tudi v prostoru urbanega mesta kot grafitarska praksa ali artivistična drža.
Kaj danes pomeni svetlobna umetnost, kako lahko raziskujemo in dojemamo mesto preko svetlobnih virov, kaj je svetlobna onesnaženost in kaj umetniško raziskovanje bodo skušali odgovoriti gosti čajanke. Govorili bomo o svetlobni umetnosti v navezavi na street art, svetlobne festivale po svetu in pri nas, umetnika bosta predstavila svoje projekte in razmišljanja o uporabi svetlobe.
Na debati bosta sodelovala kipar in umetnik Marko Kovačič, arhitektka Katja Paternoster, ustvarjalka svetlobnega umetniškega dela, ki bo na ogled v aprilu ter kustosinja in producentka festivala Svetlobna gverila Katerina Mirović. Pogovor bo vodil kipar in intermedijski umetnik Zoran Srdić Janežič.
Organizacija: Zavod za sodobne umetnosti in kulture Gulag, Galerija Alkatraz in Kino Šiška