Vsi poznamo italijansko pesem “Bella Ciao”, posvečeno partizanom italijanskega odpora proti fašizmu in nacizmu med drugo svetovno vojno in temelječo na ljudski pesmi s konca 19. stoletja, ko so jo pele delavke na severnoitalijanskih riževih poljih v znak protesta proti težkim delovnim razmeram. Slišali smo jo tudi v različnih priredbah, npr. od Toma Waitsa in Marca Ribota. A mnogi ne vedo, da že desetletje obstaja tudi glasbena skupina Bella Ciao, v kateri so združeni nekateri izmed najuglednejših italijanskih pevcev in glasbenikov iz Toskane in Umbrije, Sardinije in Apulije.
ZA FENE: Canzoniere Grecanico Salentino, Marc Ribot, Tržaški partizanski pevski zbor Pinko Tomažič
Ogrodje sedemčlanske zasedbe tvorijo Riccardo Tesi, Elena Ledda (s skupino Suonoficcina je nastopila že na prvi Drugi godbi leta 1985), Nando Citarella in Maurizio Geri. Koncertni program Bella Ciao je skoraj tako slaven kot pesem: leta 1964 je bila senzacija festivala v Spoletu, zagon in izhodišče italijanske ljudske oživitve. Kot glasbena slika italijanskega ljudstva pripoveduje drugo zgodbo Italije, zgodbo o ljubezni in delu, veri in praznovanjih, protestih in odporu.
Leta 2015 je Riccardo Tesi s svojim ansamblom požel presenetljiv uspeh z jubilejnim albumom Bella Ciao, ki je bil od takrat predstavljen na številnih koncertih in festivalskih odrih po vsej Evropi. Danes stare partizanske in delavske pesmi ne samo da ohranjajo vso svojo izrazno moč, temveč so v našem globaliziranem svetu dobile novo aktualnost za svoje vrednote svobode, miru in državljanskih pravic.
Na drugem albumu A Sud di Bella Ciao uživajo v jezikih in narečjih svoje domovine, raziskujejo njene pokrajine in melodije. Glasbeno tokrat potujejo predvsem po jugu Italije z vsemi njegovimi protislovji, od lirične poezije ljubezenskih balad do tarantele in surove energije protestnih pesmi, starih in novih. Osredotočajo se na dolgo pozabljen zaklad, kjer se zgodovina meša z magijo in legendo, kjer ritual plemeniti kmečki svet, kjer se čutnost srečuje s stisko.
Zasedba:
Elena Ledda, glas; Gabriella Aiello, glas; Ginevra di Marco, glas; Nando Citarella, glas, tamburin; Maurizio Geri, glas, kitara; Andrea Ruggieri, bobni, tolkala; Riccardo Tesi, harmonika, glasbeno vodstvo
S podporo Italijanskega inštituta za kulturo v Ljubljani.
Organizacija: Kino Šiška v sodelovanju z Domingo Productions (Bogdan Benigar).