06. 04. 2014

ČAJANKA ZA SODOBNO UMETNOST: Rene Rusjan v kiparstvu in novih medijih

Zavod Gulag nadaljuje z oživljenimi Čajankami za sodobno umetnost z namenom spodbujanja diskurza in refleksije sodobne vizualne umetnosti, tako kritiške kot dialoga med umetniki in publiko. Tokrat bo Čajanka prvič potekala v Kinu Šiška, njeni gostji pa bosta kiparka Rene Rusjan in igralka ter režiserka Neda Rusjan Bric. Akademska kiparka Rene Rusjan je začela delovati v poznih osemdesetih letih

Zavod Gulag nadaljuje z oživljenimi Čajankami za sodobno umetnost z namenom spodbujanja diskurza in refleksije sodobne vizualne umetnosti, tako kritiške kot dialoga med umetniki in publiko. Tokrat bo Čajanka prvič potekala v Kinu Šiška, njeni gostji pa bosta kiparka Rene Rusjan in igralka ter režiserka Neda Rusjan Bric.

Akademska kiparka Rene Rusjan je začela delovati v poznih osemdesetih letih dvajsetega stoletja. V svojem delu je prešla pot od začetnega ustvarjanja v skulpturah velikih formatov do intermedijskega delovanja. Njenih 25 let delovanja je sedaj na ogled v Mestni galeriji Ljubljana: gre za najobsežnejši in najbolj kompleksen prikaz ustvarjanja in razmišljanja Rene Rusjan do sedaj.

»Sem vizualna umetnica s koreninami v kiparstvu. Moje delo je vedno sredstvo komunikacije v širšem smislu. Svoj medij, pristop in metode izbiram glede na kontekst in situacijo, naj bo to instalacija, javni družbeni projekt, participativna akcija, video ali interaktivno digitalno delo, e-mail dopisovanje, članek, zvočna umetnost … V zvezi z umetnostjo me predvsem zanima vprašanje, kakšna je vloga umetnosti v naših življenjih in življenju sodobne družbe.«

Neda Rusjan Bric je kot igralka zaposlena v Slovenskem mladinskem gledališču, zadnjih 10 let pa se ukvarja tudi s pisanjem in režijo. V gledališču, na filmu in v videih kot igralka sodeluje z različnimi režiserji, s predstavami pa je gostovala v več kot tridesetih državah sveta. Je avtorica in režiserka več gledaliških predstav, slavnostnih dogodkov in državnih proslav, od leta 2005 poučuje scenaristiko na Visoki šoli za umetnost, Univerza v Novi Gorici. Piše dramske tekste, scenarije in knjige za otroke. Njena pomembnejša avtorska dela so predvsem takoimenovana »Primorska trilogija«, ki jo sestavljajo tri predstave s primorsko tematiko. V svojih predstavah uporablja film in video, bodisi kot nosilec zgodb ali kot scenografijo. Za svoje delo je prejela več nagrad: nagrada ZDUS, Satir Ptuj, Tantadruj, Bevkova nagrada.

O njunih poetikah in avtorskih pristopih se bo pogovarjala Aleksandra Saška Gruden.

Produkcija: Zavod za sodobne umetnosti in kulture Gulag,  koprodukcija: Kino Šiška, Galerija Alkatraz.

 

 

 

Predvaja se…