Glasba

16. 09. 2022

Kino Šiška

festival TRESK #13

@ Kino Šiška

Drugi dan festivala, poleg diskurzivnega dela in delavnic, ki se bodo odvil v prostorih SIGICa, prinaša še koncertni del, ki se bo tradicionalno odvil pred centrom kulture Kino Šiška. Poslušali bomo štiri koncerte novih slovenskih glasbenikov. Za nekatere bo to priložnost za prvo nastopanje, za druge pa najava novega ali pa debitantskega albuma. Od 19. do 23. ure bodo naša ušesa fokusirana na tolminsko kantavtorko Arlo Zario, ljubljanski kolektiv PAGAT, metliški trio KLINCI ter ljubljansko zasedbo INSAN.

Pred nami je tradicionalni obračun neodvisne glasbe in založništva v organizaciji Radia Študent! Tresk #13, ki se bo letos odvil med 15. in 17. septembrom, posebej izpostavlja vzhajajoča imena domače urbane glasbene ustvarjalnosti (INSAN, KLINCI, PAGAT, Arlo Zaria, Rok Zalokar). Letošnji program vključuje tedensko razstavo vizualnih natečajev v vitrinah Cirkulacije 2, tradicionalno sejmišče na Stritarjevi ulici, koncertni večer z najobetavnejšim podmladkom slovenske glasbene scene v Kinu Šiška, spremljevalni diskurzivni program, delavnice in klubski večer v metelkovskem Channel Zero.

@ KINO ŠIŠKA, 16. 9.

ARLO ZARIA

Arlo Zaria je osemnajstletna kantavtorica iz okolice Tolmina, ki glasbo piše že sedem let, nastopa pa dve leti. Leta 2021 je izdala EP z naslovom Gemini, ki ga je v preteklem letu predstavila na številnih odrih po domači grudi, med katerimi je bil zadnji oder festivala Sajeta, pred tem pa festival Deuje babe in studio Radia Študent v oddaji Afterparty. V ustvarjanju glasbe nežno plava med indiejem in folkom ter to fuzijo popestri z intimnimi in osebnimi besedili, ki odražajo teme, ki se prelivajo skozi melanholičen vsakdan mlade osebe. Na nastopih jo vedno spremlja 30-letna kitara poimenovana Cherry po komadu Amy Winehouse.

INSTAGRAM

 

PAGAT

PAGAT je naveza oseb, ki preučujejo fizično in nefizično, kolektivno in posamezno, ter to pretvarjajo v glasbo in avdiovizualni medij. V kreativnih vzgibih združujejo svetove, nahajajoče se med avantgardnim rapom in eksperimentalno elektroniko, avantgardnim filmom ter prosto poezijo.

PAGAT trenutno ustvarjajo Zerox, Skamljusk in bakii, ki imajo za seboj en izdan komad, poimenovan Davi. Na festivalu Tresk, ki bo priložnost za njihov prvi nastop, pa lahko ujamete skladbe, ki bodo del njihovega prvega albuma Rythmus 22, ki bo izdan kmalu po festivalu.

BANDCAMP

 

KLINCI

Klinci so osvežitev na slovenski hip hop sceni, ki strogo kontrira klasičnim in ustaljenim pravilom. Glasbo skupaj ustvarjajo že več kot 5 let, frendi so od rojstva. V svojem ustvarjanju strogo nasprotujejo cenzuri, konformnosti in že prežvečenim tematikam. Stremijo k unikatnosti, svežini in predvsem wow efektu. Zase radi povedo, da so kontra, in medtem, ko hočejo biti v hip hopu po večini vsi čim bolj gangsta, se oni radi poimenujejo ravno obratno, SWAT (specialna policija). Trap glasba jim pri tem nudi ventil za izražanje, saj lahko v njej eksperimentirajo z različnimi zvoki, stili in vsebinami. Vse od malomeščanskih frustracij življenja v Metliki, eksistencialnih vprašanj smisla, do romantiziranja hedonističnega, že skoraj nihilističnega sloga življenja in prijateljstva. To prijateljstvo je tudi postavilo šablono za prvi album FRENDI, ki ga napovedujejo v koncu septembra.

Klinci že dolgo niso več klinci, saj so skozi nešteto prigod, slabih in dobrih, dobili nekoliko bolj zrel pogled na svet, ki je daleč od otroške nedolžnosti. Hkrati pa bodo za vedno klinci, otroci v nenehnem iskanju občutkov brezskrbnosti, neskončnih noči in večne mladosti. To peterpanstvo je pogosto izvor številnih frustracij in skrbi, hkrati pa je odličen izvir ustvarjalnosti. Pripravljeni ali ne, Klinci so tukaj in imam občutek, da nameravajo tukaj še ostati nekaj časa.

INSTAGRAM

 

INSAN

Kolektiv se združi v debati po enem od zimskih izpitnih rokov na ljubljanski AGRFT. V bunkerju se prvič sestane ob koncu leta 2014 in skozi neprestano džemanje in eksperimentiranje s širokim spektrom vplivov razvija lasten zvok. Kolektiv se na začetku nasloni na zapuščino jugoslovanskega novega vala in se, s subvertiranjem žanrov popa, trapa ter hardcora, osredotoča na iskanje ravnotežja med analognostjo Rolandovih sintetizatorjev, surovostjo bobna in manipulacijo sodobnih produkcijskih softverov. Ob zaključku produkcije albuma prvenca kolektiv širi svoj kader in zanimanje, s čimer se glasbena produkcija nekega benda preobraža v material umetniškega procesa neke skupine, ki svoje avdiovizualno znanje sooča z lastno performativno potrebo. Skupina z albumom Insan & grupa Ljudi, izdanim pri zagrebški založbi VIŠE MANJE ZAUVIJEK, zaokroža prvo fazo svojega delovanja.

Insan & grupa Ljudi je sodoben, glasbeni razmislek o lastnem potencialu spremembe in o moči, potrebni, da se ta sprememba odvije. Album datira razpetost med dvema različnima ideologijama ljubezni, v kateri subjekt ne prenese spoznanja o lastni sebičnosti. Trivialni elementi vsakodnevnega življenja postanejo postopki poezije, ki spremlja naš subjekt od plemenite in žalostne želje po predrugačeni stvarnosti, do nepremišljenega eskapizma in neumnega vprašaja pod temama njegove svobode in prihodnosti.

Globalna pandemija tik po izdaji albuma prekine promocijo in koncertne nastope skupine. V prisilnem hiatusu se zgodi tudi menjava na sekciji bobnov. Fantje in dekle začno na vajah post-pankovske zasnove razširjati v sintetične plesne ritme in futuristično vsebino. Konec prvega vala tako sovpade z začetkom druge ustvarjalne faze benda, ki traja še danes.

Na nastopu na Tresku bomo slišali komade, ki bodo izdani na njihovem drugem albumu enkrat proti koncu leta.

INSTAGRAM

BANDCAMP

Organizacija: Radio Študent v sodelovanju s Kinom Šiška.

Predvaja se…