Asociacija in DobraVaga vas ponovno vabita na praktično izobraževanje o statusu samozaposlenega v kulturi, ki se bo osredotočala na tiste, ki se v register samozaposlenih v kulturi vpisujete prvič.
Na njem bomo od 16.00 do predvidoma 18.15 odprli vprašanja pridobitve in upravljanja s statusom. Ker se ureditev skozi predloge aktualne vlade morebiti pomembno spreminja, bomo s predstavnicami samozaposlenih v kulturi, odločevalci in njihovimi zagovorniki med 18.30 do 20.00 spregovorili o realnostih njihovega položaja, spremembah, ki se obetajo ureditvi, ter možnostih in nujnostih prihodnjega razvoja.
Status samozaposlenega v kulturi, pridobljen na Ministrstvu RS za kulturo, predstavlja eno temeljnih formalnih oblik dela za ustvarjalce na področju kulture. Pridobivanje statusa je formaliziran postopek, ki zahteva izpolnjevanje obrazcev, pregled ustrezne uredbe in njenih prilog ter dodajanje različnih dokazil, kar posameznikom pred odločitvijo za pridobitev statusa pogosto predstavlja precejšnjo administrativno oviro.
Ker je postopek pridobivanja statusa za marsikoga zapleten, so v Društvu Asociacija oblikovali v ureditev in prakso usmerjeno izobraževanje, na kateri vam pomagajo pri prijavi za status, poleg tega pa vas informirajo o nekaterih pomembnejših prednostih in slabostih statusa. Delavnico so umestili v serijo brezplačnih delavnic in predavanj, namenjenih mladim na začetku profesionalne ustvarjalne poti, s katerimi DobraVaga razširja svoje podporne dejavnosti in želi ponuditi uporabne veščine in znanja, ki so pomembna za delo in gradnjo kariere na področju kulture.
Izobraževanje je v svojem prvem delu namenjeno predvsem tistim, ki statusa samozaposlenega v kulturi nimajo in obenem razmišljajo o njem kot o potencialni karierni možnosti. Na njem se boste seznanili tako s konkretnimi administrativnimi in formalnimi postopki, ki vas čakajo, če se odločite za status samozaposlenega v kulturi, kot tudi o ostalih vidikih, ki vam bodo v pomoč pri presoji, ali je status samozaposlenega v kulturi primeren za vas in vašo lastno vizijo karierne prihodnosti.
V prvem delu izobraževanja se bomo tako dotaknili problematik, kot so:
– kako misliti in razumeti status samozaposlenega v kulturi;
– pridobitev statusa samozaposlenega v kulturi;
– pridobitev in podaljšanje pravice do plačila prispevkov za socialno varnost;
– kako učinkovito napisati prijavo, da bo ta prepričala strokovno komisijo na ministrstvu za kulturo;
– kriteriji za posamezne poklice;
– formalne in administrativne zadolžitve, ki jih mora opravljati samozaposleni v kulturi.
Izobraževanje bo vodila Polona Torkar, nekdanja samozaposlena na področju avdiovizualnih in intermedijskih umetnosti z dolgoletnimi praktičnimi in tudi zagovorniškimi izkušnjami s statusom samozaposlenega v kulturi ter strokovna vodja in podpredsednica Asociacije.
V drugem delu izobraževanja pa se boste skozi razpravo o problematiki ureditve, ki pomembno narekuje pogoje za ustvarjalno in kulturno delo, njegovo finančno in siceršnje vrednotenje, socialno zaščito in pravice delavcev v kulturi (vse od zdravstvenega varstva do upokojitve), spodbude za samozaposlovanje itn., seznanili z realnim položajem samozaposlenih v kulturi ter s priložnostmi za krepitev njihovega položaja. V razpravi, ki jo bo moderirala Polona Torkar, bodo sodelovale Mistral Majer, samozaposlena v kulturi v polju uprizoritvenih umetnosti, Tanja Petrič, samozaposlena v kulturi v polju literature, predsednica Društva slovenskih književnih prevajalcev, članica Nacionalnega sveta za kulturo ter članica delovne skupine za trajni dialog s samozaposlenimi, Urša Menart, samozaposlena na področju filma ter predstavnica Društva slovenskih režiserjev, in Miha Blažič N’toko, samozaposleni na področju glasbe in medijev ter predstavnik sindikata ZASUK, k sodelovanju pa bomo povabili tudi predstavnika Ministrstva za kulturo.
Izobraževanje bo v svoji celoti potekalo v živo.
Obvezne predhodne prijave na maja.alibegovic@dobravaga.si do zapolnitve mest.
Trajanje: cca. 4 ure
Vstop prost.
Organizacija: Društvo Asociacija in Kino Šiška/DobraVaga.