Goethe-Institut Ljubljana v družbi skupine Čompe in v sodelovanju s Kinom Šiško praznuje 10. obletnico delovanja. Goethe-Institut je kulturni inštitut Zvezne Republike Nemčije, ki deluje širom po svetu. Spodbuja znanje nemškega jezika v tujini in skrbi za mednarodno kulturno sodelovanje ter prek informacij o kulturnem, družbenem in političnem življenju posreduje celovito podobo Nemčije. Goethe-Institut Ljubljana
Goethe-Institut Ljubljana v družbi skupine Čompe in v sodelovanju s Kinom Šiško praznuje 10. obletnico delovanja.
Goethe-Institut je kulturni inštitut Zvezne Republike Nemčije, ki deluje širom po svetu. Spodbuja znanje nemškega jezika v tujini in skrbi za mednarodno kulturno sodelovanje ter prek informacij o kulturnem, družbenem in političnem življenju posreduje celovito podobo Nemčije. Goethe-Institut Ljubljana organizira in podpira širok spekter kulturnih prireditev za predstavitev nemške kulture v Sloveniji in se zavzema za dolgoročne projekte medkulturne izmenjave. Njegov jezikovni oddelek organizira delavnice in tečaje za učitelje na področju nemščine kot tujega jezika in nudi informacije o obsežnem izpitnem programu Goethe-Instituta. Inštitut podpira in si prizadeva za večjezičnost v Sloveniji in za promocijo nemščine kot tujega jezika na javnih in zasebnih šolah ter institucijah.
»Goethejev dom« v Ljubljani stoji med najljubšim hribom prebivalcev glavnega mesta, 400 metrov visokim Rožnikom in staro Ljubljano. Še vedno mlad inštitut, ki zadnjih deset let s programom in aktivnostmi prispeva k živahni kulturni izmenjavi med Slovenijo in Nemčijo, je postal kraj dialoga.
Čompe, preveden v umetnostni jezik, ni nič drugega kot narečen izraz za krompir, ki je v rabi v Trenti in Ziljski dolini. Ime glasbene skupine Čompe, ki je nastala v letih 94/95 prejšnjega stoletja, se je porodilo kot trenuten izmislek, v letih delovanja skupine pa pri poslušalcih, ki jim je izraz v večini tuj, počasi, a vztrajno pridobiva drugotno pomenskost. Besedo čompe se enači z glasbo in slasbeno skupino s tem imenom. Tako poved “grem na čompe” ne pomeni “grem jest krompir”, temveč “grem poslušat glasbeno skupino Čompe. To kost prepuščamo v glodanje jezikoslovcem. Sicer pa se pojavljajo na vseh odrih; od blatnega dola do Cankarjevega doma, povsod uživajo svojo čompasto glasbo.
Čompe so:
Silvo Zupančič – kitara
Neža Zinaić – violina
Marjan Stanič – bobni/tolkala
Janez Škof – diatonična harmonika/glas
Žiga Saksida – alt/bariton saksofon
Breda Krumpak – alt saksofon
Foto: Tone Štamcar