Zaključni seminar projekta Razširimo obzorja kulturnega bo predstavil proces dela in rezultate na področju analiziranja fizične dostopnosti objektov, komunikacijske dostopnosti in dostopnosti uporabe spletnih strani za osebe z motoričnimi, s kognitivnimi in z jezikovnimi omejitvami ter senzorno ovirane osebe. Invalidi in pripadniki različnih narodov: spodbujevalci razvoja kulture je bil moto usposabljanja za kulturne menedžerje, kjer
Zaključni seminar projekta Razširimo obzorja kulturnega bo predstavil proces dela in rezultate na področju analiziranja fizične dostopnosti objektov, komunikacijske dostopnosti in dostopnosti uporabe spletnih strani za osebe z motoričnimi, s kognitivnimi in z jezikovnimi omejitvami ter senzorno ovirane osebe. Invalidi in pripadniki različnih narodov: spodbujevalci razvoja kulture je bil moto usposabljanja za kulturne menedžerje, kjer so udeleženci osvojili osnove organizacije kulturnih dogodkov s poudarkom na dostopnosti za vse obiskovalce.
Na seminarju bodo predstavljeni splošni in zakonski okviri ter ocena stanja fizične in komunikacijske dostopnosti objektov v Sloveniji. Urbanistični inštitut bo predstavil proces analiziranja dostopnosti, osebe z izkušnjo invalidnosti pa bodo s svojega stališča opisale potrebe in ovire, s katerimi se najpogosteje srečujejo. Primeri dobrih praks in tipičnih ovir bodo ilustrativno predstavljeni na podlagi procesa analiziranja objektov sodelujočih kulturnih institucij: Cankarjevega doma, Kina Šiška, Kinodvora in Slovenskega etnografskega muzeja.
Podrobneje bo predstavljena tudi spletna dostopnost sodelujočih kulturnih institucij in proces analiziranja izbranih spletnih strani v skladu s priporočili WCAG, ki so opredeljena v Direktivi o dostopnosti spletišč organov javnega sektorja, in naj bi bila izpolnjena do leta 2015.
V vse aktivnosti so bili vključeni predstavniki slepih in slabovidnih, gluhih in naglušnih, gibalno oviranih, oseb po poškodbi glave, oseb s težavami v duševnem zdravju in pripadnikov tujih narodov, kar je v procesu dela zagotavljalo najustreznejše in verodostojne rezultate. S tem se je uveljavila vloga mentorja z izkušnjo invalidnosti in okrepila potreba po njihovem vključevanju v proces načrtovanja in gradnje ali obnove objektov in spletnih strani javnega značaja.