Glasba

13. 09. 2023

Kino Šiška

Re_humanizacija V.: Mojca Zupančič & Vili Polajnar

koncert

Re_humanizacija je koncertni cikel, ki predstavlja nova glasbena, večmedijska in glasbenoscenska dela mladih slovenskih ustvarjalcev. Cikel temelji na specifični produkcijski praksi, kjer ansambel uveljavljenih glasbenikov izvede dela neuveljavljenih mlajših avtorjev, pri čemer se končna umetniška forma (so)oblikuje skozi proces skupnega dela.

11.—13. september 2023 – rezidenca, Kino Šiška, dvorana Komuna
13. september 2023 ob 20h – koncert, Kino Šiška, dvorana Komuna

Namen cikla je spodbujanje naprednih, na glasbenih in zvočnih temeljih vzpostavljenih »medijev«, ki imajo kot taki specifično umetniške, teoretične in tudi širše družbene potenciale.

Skladatelja v rezidenci prihajajoče edicije sta Mojca Zupančič in Vili Polajnar, rezidenčni

ansambel pa sestavljajo: Gašper Livk (kontrabas), Lovorka Nemeš Dular (klavir), Lucija Mikuž (flavta), Urška Rihtaršič (harfa) in Weronika Partyka (saksofon). Mentor prihajajoče edicije je Dré A. Hočevar.

Re_humanizacija je projekt Inštituta .abeceda in poteka v koprodukciji s Kinom Šiška. Program Inštituta .abeceda podpirata Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije in Mestna občina Ljubljana.

***

Opisa programov skladateljev v rezidenci

Mojca Zupančič — Gomila

Gomila je delo, ki preko raznovrstnih oblik glasbenega dialoga raziskuje proces razvoja zvočnih fragmentov. Njihov medsebojni vpliv povzroča številne spremembe, ki vodijo k vse večjemu kaosu. Tako skladateljica kot izvajalci pa imajo nadzor nad nastajajočo zvočno teksturo in jo s tem osmišljajo. (Avtorica teksta: Mojca Zupančič)

Vili Polajnar — New Music Competition

V današnjem času so glasbena tekmovanja nepogrešljiv del življenja vsakega glasbenika. Nagrade predstavljajo vstopnico na glasbene akademije, koncertne odre, festivale… New Music Competition je performativno naravnano delo, kjer glasbeniki tekmujejo in prikazujejo absurdnost, ki jo prinašajo glasbena tekmovanja. (Avtor teksts: Vili Polajnar)

***

Mojca Zupančič (1995) je pianistka, skladateljica in intermedijska umetnica. Deluje v številnih mednarodnih zasedbah, kjer kot svoj medij uporablja predvsem inštrumente s tipkami ter sintetizatorje. V lastni praksi raziskuje zvočne teksture, odnose med inštrumenti, improvizacijo in kompozicijo ter vodi in dirigira svoj Tututu Orchestra. Navdušuje jo povezava med sliko in zvokom, katerih preplet raziskuje z razvojem generativnih avdio reaktivnih vizualij. V Ljubljani je na Fakulteti za elektrotehniko diplomirala iz študija multimedije, leta 2023 pa je zaključila tudi študij jazz klavirja v Groningenu na Nizozemskem.

Vili Polajnar (1998) je skladatelj, ki se trenutno izobražuje na Visoki šoli za glasbo v Baslu

(Švica), v razredu priznanega nemškega skladatelja Johannesa Kreidlerja. Svojo glasbeno pot je začel v GŠ Škofja Loka, smer klavir (prof. Tilen Draksler), po končani gimnaziji je leta 2017 nadaljeval šolanje na Akademiji za glasbo, kjer je diplomiral iz kompozicije in glasbene teorije pri izr. prof. Vitu Žuraju. Povabljen je bil tudi na Akademijo za glasbo Frederica Chopina v Varšavi (Poljska), kjer je dva semestra študiral pod mentorstvom prof. Sławomirja Wojciechowskiego (smer elektronska glasba). Svoje znanje je izpopolnjeval s profesorji, kot so Caspar Johannes Walter, Michel Roth, Sonja Lena Schmid, Teresa Carrasco, Phileas Baun, Miłosz Bembinow, Marko Mihevc, Krzysztof Baculewski in Miroslav Srnka. Vili je sodeloval z različnimi glasbenimi ansambli in orkestri, kot so Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije, Ensemble Leminiscate, Ensemble Offset (sestavljen iz študentov iz Sonic Space Basel), in na festivalu elektronske glasbe Elektrofonia v Varšavi. V prihodnjem letu že dogovorjene izvedbe njegovih skladb na festivalih Forum nove glasbe v Ljubljani in Wien Modern na Dunaju ter sodelovanje z ansamblom Recherche in Slovenskim godalnim sekstetom.

Predvaja se…