V petek, 9. septembra, bo dogajanje na odru Kina Šiška posvečeno modernemu flamenku in njegovi integraciji v sodobni ples. Predstavili se bosta mednarodna plesno-glasbena kompanija Flamencoraneo s predstavo METAMORPHOSIS in mlada plesalka Urška Centa s svojim performensom SACAI. Ljubitelji flamenka in sodobnih odrskih umetnosti, ne zamudite priložnosti za ogled! FB dogodek> Metamorphosis je plesno – glasbena
V petek, 9. septembra, bo dogajanje na odru Kina Šiška posvečeno modernemu flamenku in njegovi integraciji v sodobni ples. Predstavili se bosta mednarodna plesno-glasbena kompanija Flamencoraneo s predstavo METAMORPHOSIS in mlada plesalka Urška Centa s svojim performensom SACAI. Ljubitelji flamenka in sodobnih odrskih umetnosti, ne zamudite priložnosti za ogled! FB dogodek>
Metamorphosis je plesno – glasbena predstava mednarodne flamenko zasedbe Flamencoraneo pod vodstvom srbske plesalke in koreografinje Saške Šašić La Sali. Novo odrsko delo navdihuje večni boj med tradicionalnim in modernim in povezovanje na videz nasprotujočih si konceptov ter struktur. Uprizarja pot oblikovanja in preobrazbe modernega človeka skozi zapleten sistem družbenih norm, ki zavirajo njegov razvoj individualnosti, ter utečenih navad, ki zanj postajajo avtomatizirane reakcije.
Ustvarjalci predstave zaradi potrebe po močnejši izraznosti med seboj spajajo moderni flamenko in sodobni ples. Španska, srbska in slovenska umetniška zasedba, sestavljena iz treh plesalcev in petih glasbenikov, za gledalca predstavlja vrhunsko odrsko doživetje, primerno za vse ljubitelje glasbe in plesa.
Umetniško vodstvo: Saška Šašić La Sali Koreografija: Saška Sašić La Sali, David Mazón Fierro, Mitja Obed, Natália Fernandes
Glasba: Jorge Canda Neira
Dramaturgija: Natália Fernandes Kostumografija: Shash
Oblikovanje luči: Maryanka Van Schaik
Plesalci: Saška Sašić La Sali, Mitja Obed, Zoe Sepúlvedra
Glasbeniki: Jorge Canda Neira, Ángel López de Toro, Petar Lazarević, Aleksandar Radojičić, Boris Magdalenc
Sacai je prvenec mlade slovenske plesalke Urške Centa, v katerem tradicionalni glasbeni formi flamenka išče nove gibalne rešitve. Ustvarja moderni flamenko, ki ostaja zvest strogi plesni tehniki, hkrati pa se izrazno nadgrajuje s sodobnim plesom.
Performans govori o obličjih resnice, različnih pogledih na svet in »resnicah« videnih skozi kalejdoskop. Zaznavanje časa, prostora, ljudi in dogajanja so subjektivni odbleski, ki svet našim očem prikazujejo v različnih barvah in vzorcih po principu »adaequatio intellectus et rei«. Vsak skozi svoje oči vidi le to, kar hoče in razume.
Umetniško vodstvo in koreografija: Urška Centa
Glasba: Jorge Canda Neira, Ángel López de Toro
Vizualije: Claudi Sovre Mikelj
Ples: Urška Centa, Glasbeniki: Jorge Canda Neira, Ángel López de Toro
O avtoricah:
Saška Šašić La Sali se je rodila v Zagrebu in svojo plesno pot začela v Beogradu. Znanje flamenka je pridobila na Konservatoriju za ples Mayte Gálan v Granadi in na Centru umetnosti flamenka in španskega plesa Amor de dios v Madridu, kjer se je flamenka učila pri slavnih imenih, kot so Merche Esmeralda, La Truco, María Juncal, Cristobal Reyes, Inmaculada Ortega in Miguel Cañas.
Danes živi in ustvarja v Madridu ter kot ena najpomembnejših pobudnic razvoja flamenka na Balkanu predstavlja svoje projekte širom držav bivše Jugoslavije. Svoj prvenec Café Cantante je uprizorila leta 2012 na Prvem festivalu flamenka Zagreb ter kasneje z njim osvojila prvo nagrado za najboljšo izvedbo na XXIX mednarodnem Zimskem festivalu v Sarajevu. Leta 2013 je na festivalu CIBRA v Toledu predstavila svoje drugo gledališko plesno predstavo La Rosa del Penal, ki jo je ustvarila skupaj s slovensko plesalko Anjo Mejač. Istega leta je postala tudi del plesne kompanije Pedra Fernándeza El Embruja, s katerim je nastopila na mnogih odrih po Evropi. Leta 2015 je na festivalu IKS v Splitu premierno uprizorila interdisciplinarni projekt Flamencoraneo, pri katerem je svoj umetniški izraz dopolnila s prvinami sodobnega plesa, baleta in gledališke igre.
Urška Centa je slovenska plesalka flamenka, ki je svoje plesno izobraževanje pričela na Oddelku za sodobni ples Konservatorija za glasbo in balet v Ljubljani pri pedagoginji Jani Kovač Valdés. Svojo plesno pot je nadaljevala pri argentinski plesalki flamenka Liyu Trejo ter v PKD Flamenko pri Ani Pandur Predin. Vse od leta 2008 je redno hodila na intenzivne seminarje flamenka v tujino, kjer se je učila pri znanih imenih flamenka, kot so Isabel Bayón, Bélen Maya, Farruquito, Matilde Coral, Leonor Leal, Pilar Ogalla, Ana María López, Carmen Herrera, Selene Muñoz, Carlota Benedí ter drugih. Od leta 2014 biva v Madridu, kjer pridobiva znanje na akademiji Centro de Baile Flamenco y Danza Española Amor de Dios. Njeni mentorji so Merche Esmeralda, Ana Salazar, María Keck, Concha Jareño ter drugi. V sezoni 2014/2015 je opravila tudi izobraževanje na Centro de Estudios Superior del Flamenco UFlamenco v Madridu.
Urška je slovenskemu kulturnemu prostoru znana kot članica umetniške flamenko skupine CoraViento, kjer od leta 2011 deluje kot plesalka, koreografinja ter organizatorka. S skupino je sodelovala pri nastanku celovečernih plesnih predstav V zeleni senci lune (premiera 26.11.2011, Prešernovo gledališče Kranj), Trenutek (premiera 28.5.2013, Kino Šiška), Carmen (koprodukcija z DBUS ter Mladim slovenskim baletom, premiera 24.6.2015, Gledališka in koncertna dvorana v Lendavi) ter (NI)SEM (premiera 31.3.2016, CUK Kino Šiška). Leta 2013 je začela ustvarjati z zasedbo Nova Schola Labacensis pod vodstvom Borisa Šinigoja in pripomogla k nastanku dveh programov z naslovom Musica Antigua y Flamenco Nuevo (Stara glasba in novi flamenco) ter Raíces del flamenco y danza del fuego (Korenine flamenka in ognjeni ples). Od leta 2014 po Sloveniji in tujini nastopa z madžarsko glasbeno-plesno umetnico Marío Keck, s katero je ustvarila projekt Del Viento (premiera 20.12.2014, Kavarna Union v Ljubljani), ki preko flamenka, kot univerzalne umetnosti, ter njegove fuzije z madžarsko romsko glasbo približuje flamenko laičnemu občinstvu. Od leta 2015 sodeluje tudi z zasedbo Caña pod vodstvom priznanih glasbenikov, kitarista Matjaža Stošića, in tolkalca Damirja Mazreka.
Organizacija Cora Viento v sodelovanju s Kinom Šiška.